Pamatujete si, jak Harry Dobby upustil ten obrovský dort, kterému se z Merlinvíjakého důvodu říká pudink, jedné ženské na hlavu? Tak přesně tenhle dort jsem se pokusila taky upust upéct na vánoční pegasí párty.
Pro celý dort mě inspirovalo video od jedné britské youtuberky. Problém bylo, že jsem nemohla péct podle ní. Ona pekla podle magické kuchařky, kterou jednak nemám, a hlavně jsem vůbec nechápala ingredience. Whipped cream, double cream… ech? Tak jsem se na to vykašlala a vymyslela si vlastní recept.
Puding – co to vlastně je?
Pustila jsem se do pátrání, z čeho se to vlastně má skládat. Už ten název pudink je matoucí, protože to vypadá jako dort, ne jako pudink. Britové totiž pojmem pudink označují prakticky jakýkoliv dezert. V tomhle konkrétním případě se jednalo o tzv. windtorte.
Objevila jsem i přitom jednu zajímavost – v knize a filmu vypadá jinak. Většinou se představíme ten nakrášlený vícepatrový z filmu. Jeho knižní verze je jednodušší, víc připomíná pudink.
Nahoře na lednici stál pudink na dnešní večer, obrovská hora šlehačky a cukrových fialek.
Bylo by rozhodně snazší vytvořit knižní pudink. Jenže ten by nikdo nepoznal. Filmový je větší výzva. Je vícepatrový, takže ideální pro začátečníky, když jsem ještě nikdy žádný dort nepekla, že jo?
Výsledná doba přípravy aneb kolik to zabere času? Pokud při tom děláte i těstovinový salát, chlebíčky a těsto na palačinky, tak celý den. A rozhodně by mi dobu přípavu trochu zkrátilo, kdybych v průběhu nezjišťovala, že mám málo prášku do pečiva, másla, krémového sýru a nemusela si někoho posílat do obchodu.
Krémy/polevy na ozdobu
Pokud všechno pečete a připravujete v jeden den, je ideální začít krémem. Zatímco budete péct korpus, připravovat si krémy, tak může v chladu tuhnout.
Jelikož jsem měla v pomaturitních prázdninách cupcakovou fázi, (než jsem odešla na kolej, kde nebyla trouba), vyzkoušela jsem už tenkrát několik druhů krémů a teď jsem vzala jen svůj starý ozkoušený.
Přísady na jeden krém: 1 balení philadelphie (fakt je potřeba tenhle krémový sýr, tuhne nejlíp), 100 gramů změklého másla, 100 gramů cukru (čím víc, tím tužší pak krém bude) + gelové barvivo
Máslo necháme dopředu dost dlouho změknout, aby se s ním dobře pracovalo. Pak už jen všechno smícháme a vyšleháme.
Na celý pudink jsou potřeba tři krémy – bíly, fialový a zelený. Všechno jsem to měla ve stejném poměru, ale úplně mi to nevycházelo. Pro snadnější zdobení bych potřebovala víc bílého krému, za to mi fialový a zelený zbyl. Proto ze dvou krému odeberte 1/5 a přidejte je ke třetímu. Pak můžete barvit, přičemž fialové barvivo pravděpodobně nenajdete a budete muset míchat, modrou, červenou a růžovou.
Piškotový korpus – koupit či nekoupit?
Je to v podstatě vícepatrový dort. A základem takové dortu je piškotový korpus. Ten se dá buď koupit anebo vytvořit. U koupeného je ale trochu problém, že jsou potřeba alespoň dva a ten druhý by měl být menšího průměru. U pečeného je zase háček, že potřebujete dvě kulaté formy, jednu menší a jednu větší. Já jsem je naštěstí měla (protože jsem to plánovala už měsíce dopředu a koupila jsem si ten menší v Lidlu). Pak už jen stačí jeden obyčejný recept na piškotový korpus.
Přísady na jeden korpus: 5 vajec, 1 kypřící prášek, 10 lžic polohrubé mouky, 10 lžic horké vody, 10 lžic cukru
Vejce rozklepneme a oddělíme žloutky od bílků. Žloutky ušleháme, což nezapomeňte udělat, fakt je to podstatný! U spodního, většího korpusu jsem to neudělala, a byl míň nadýchaný a spláclejší, než ten horní.
Poté přidáme cukr, horkou vodu a zase vyšleháme. Pak do toho zapracujeme postupně mouku, kypřící prášek a ušlehaný sníh z bílků. Těsto nalijeme do vymamazané formy a pečeme, dokud to není úplně zlaté. Že je to hotové, se ujistěte tak, že dovnitř píchnete špejlí, a podle ní poznáte, jestli je vnitřek suchý.
Nechte oba korpusy vychladnout. Pokud chcete, můžete udělat i třetí úzký korpus, ale mě se můj zdál dostatečně vysoký, tak jsem ho nevytvářela. Jakmile korpus vychladne, můžete ho začít podélně rozřezávat. Kolikrát záleží na tom, kolik krémů tam chcete přidat. Já jsem rozřízla spodní velký korpus na dva kusy a horní na tři.
Krémy na náplň
Dovnitř se dá dát jakýkoliv krém. Ačkoliv v klasickém windtorte by se asi používat marmeláda, jenže já ji v dortech moc nemusím. Proto jsem raději vytvářela pudinkové krémy. Vždyť to celé má být přece pudink, ne?
VANILKOVO-OŘÍŠKOVÝ KRÉM
Přísady: 2 vanilkové pudinky, 500 ml mléka, půl másla, jedna lžíce cukru, 2 hrsti vlašských ořechů
Potřebujeme hustější krém, než bývá klasický pudink, proto je potřeba víc pudinku. Klasicky ho uvařte s cukrem a nechte vychladnout. Občas ho ale promíchejte, ať úplně neztuhne. Pak do něj přidejte změklé máslo, dohladka umíchte a přidejte nahrubo nasekané ořechy.
Použila jsem ho na nejspodnější vrstvu a ještě mi ho dost zbylo. Jenže na ostatní vrstvy už jsem měla naplánované jiné krémy.
BANÁNOVÝ KRÉM + KAKAOVO-BÁNANOVÝ KRÉM
Přísady: 2 banánové pudinky, 500 ml mléka, půl másla, jedna lžíce cukru, kakao, banán
Postup je úplně stejný jako u vanilkového krému, jen se na konci nepřidáváme žádné ořechy. Tak vznikne banánový krém a tím potřete další vrstvu.
A jelikož ho po natření jedné vrstvy ještě zbylo dost na další vrstvu, rozhodla jsem se ho trochu upravit. Přimíchala jsem do něj kakao, dokud se krásně celý neobarvil a neměla jsem kakaoko-banánový krém. Ten jsem použila na třetí vrstvu a rozprostřela jsem po něm i na kolečka nakrájený banán.
SMETANOVÝ KRÉM
Přísady: zakysaná smetana, vanilkový cukr
Stačí smíchat dohromady a je to. Použila jsem ho na nejvrchnější vrstvu.
Zdobení
„Nejzábavnější“ a hlavně nejdůležitější část. Protože když bych to tady pokazila, bylo by to k ničemu, nikdo by pudink nepoznal a byl by to jenom obyčejný vícepatrový dort.
Používala jsem na to zdobící sadu, kterou jsem si taky kvůli tomu koupila. Ono s obyčejným pytlíkem bez žádného nástavce to jde taky, jenom je to horší a upatlanější.
A dost důležitou součástí pudinku jsou i kandované třešně, které se mi nepodařilo sehnat. (Až o pár měsíců později jsem objevila kandované višně v italském týdnu v Lidlu.) Přemýšlela jsem, čím je nahradit. Obarvit nějaké ořechy načerveno? Přebarvit zdobící kuličky? Nakonec jsem si vystačila jenom s obyčejným červeným gelovým barvivem.
Výsledek nebyl úplně perfektní, ale lidé to poznávali a chutnal jim. Ve dvacetipěti lidech se snědl rychle. A jestli bude příští vánoční párty zase u nás, už mám vymyšleno, co na ní vytvořím.
Napsat komentář