Jak mělo skončit Game of Thrones?

Poslední týdny byl v poslední sérii boj o to zkouknout nový díl dřív, než nám ho sociální sítě stihnout vyspoilerovat. Mě se to docela dařilo, teda až do posledního dílu. Ještě než jsem si ho stihla pustit, náhodou jsem otevřela youtube a ten mi hned nabízí jako první video – Jon kills Daenerys.

Došlo vám doufám už z názvu, že tenhle článek je se spoilerama, že jo?

Tak a tímhle skončil po osmi letech seriál, který se stal mainstreamem. Nenapadá mě žádný jiný seriál, který by se stal tolik známým, že by ho znal vážně každý. V podstatě dokázala něco podobného jako Harry Potter před lety. Každý ho zná, až to některé ten mainstream odpudil, že se na to schválně nechtějí podívat. Stejně už jim internet stihl většinu vyspoilerovat.

Jsem proto ráda, že jsem seriál začala sledovat včas. Druhá série měla tehdy začít až za pár dní, já jsem akorát předtím stihla zkouknout tu první a o seriálu se obecně až tak moc nevědělo. Jen seriálový fanatici ho doporučovali. Tehdy ještě jo. Dnes už se ten konec spíš kritizují.

Epizodu The Long Night bych ji prodloužila na dvojnásobek

Co se jim opravdu vůbec nepovedlo, byla bitva s Bílími chodci. Sedm let s nimi hrozili a nakonec je docela snadno zabila Arya. Ne, že by mi vadilo zabití od ní. Bylo to krásně nečekané, protože nás nechali upínat se na Jona a docela se čekalo, že to bude on, kdo zachrání situaci. Ale pak se tam objevila ona.

Jen se to podle mě mohlo rozdělit do dvou epizod a prolínat je. První polovina dílu by byla z pohledu Jona a Daenerys a hlavně propracovanější strategie, prostě to co je na první pohled vidět. Arya by se tam jen občas mihnula jako „vedlejší“ postava. Její příchod by pak zůstal nečekaný a to, co ona prožívala mezitím v bitvě, jak se tam plížila, bychom se dozvěděli v další epizodě. Tam by se mohla i víc potkat s Melisandrou, která by ji připomněla i to, jak ji kdysi připomněla, že zavře mnoho očí. Mezi nimi i ty modré.

Dalším nevyužitým potenciálem Bílých chodců bylo i to, že jsme se nedozvěděli význam těch symbolů, spirál, které za sebou Bílí chodci zanechávali. Navíc se mi hrozně líbí teorie, že Bran je Noční král. Skrz svoje cestování časem už v minulosti rozbil Hodora, tak proč to nemohl zpackat i víckrát?

Buď by se tohle muselo odhalit ještě dřív, anebo v průběhu bitvy. Bran tam stejně celou dobu jen seděl a čekal, tak se mohl vrátit do minulosti. Stačilo by, aby nějak zarazil Děti lesa od toho, aby tehdy vytvořili Nočního krále jako prvního Bílýho chodce, a všechno by bylo v pořádku. Nic by se nestalo. Jenže Bran by v minulosti selhal, nepodařilo se mu ho zachránit a čerstvě stvořený Noční král by chytil Brana a pokusil se ho zabít. Bran by se bránil, pokusil by se ho ovládnout stejně jako dřív Hodora, a to by byla jeho poslední chyba. Zůstal by už navěky v Nočním králi, byl by jeho součástí. A Noční král by pak v minulých sériích po něm šel jednoduše proto, že by věděl, že to je začarovaná smyčka, že se to musí dít, aby ho pak dohnal k tomu, aby se stal součástí jeho.

Otázkou je, jestli by to náhodou celou dobu netušil, že se tohle musí stát, že se musí stát jím. Jestli ano, stihl by se aspoň předtím rozloučit.

Jak by to vypadalo v praxi? I tohle bych rozdělila do těch dvou dílů. Jak se první epizoda bitvy soustředí na Jona, tak bychom viděla jak on tam bojuje, brání Brana, Theon umírá a Bran jenom sedí s bílýma očima a cestuje minulostí. Selhávali by, Noční král by se přiblížil, chytil Brana… a v tu chvíli by tam skočila Arya, on by se otočil a ona ho zabila stejně jako v seriálu.

Až v další epizodě se soustředíme na to, jak Melisandra posílá Aryu udělat, co musí, zatímco Bran cestuje minulostí. Ke konci by se tam krásně obrazově prolínalo, jak Noční král v současnosti chytí Brana a zároveň i v minulosti. A tím, že Arya zabije Nočního krále v momentě, kdy je Bran v minulosti a v těle Nočního krále, by se rozbil Bran stejně jako kdysi Hodor. Jeho vědomí by se už nikdy nedalo dohromady. Jen by čmáral pořád dokola rukou ty samé symboly, které za sebou nechávali Bíli chodci.

Teoreticky by tohle mohl být záběr z druhé epizody bitvy.

Ale tahle moje představa dvou prolínacích epizod by byla trochu složitá na napsání, byla by to výzva pro scénáristy, ale když by to zvládli, bylo by to perfektní.

Chybějící loďka

Přesuneme se teď do Králova přístaviště. Tam byla linka Aryy ve výsledku docela zbytečná, vydala se pro pomstu a nakonec ji Ohař přesvědčil, ať se na to vykašle. Působí to, jakože tam byla jenom proto, aby se mohla svézt s někým, kdo jí byl na chvíli otcovskou figurou, a aby jí on mohl nakonec promluvit do duše. A pak taky proto, aby nám jejíma očima ukázali mizérii obyčejných lidí.

Ale jedna věc mi na jejím útoku z paláce nedávala smysl a je to zároveň něco, co by dalo její přítomnosti i nějaký smysl. Proč sakra zamířila z paláce do ulic města a ne do sklepení? Vždyť někdy v první sérii tam omylem zabloudila a našla cestu ven z paláce, určitě si to musela pamatovat i doteď. Tam by pak našla mrtvého Eurona a loďku, kterou by si vzala a odplula.

V první sérii tam zabloudila náhodou a stráže ji nechtěli pustit zpátky.

Mezitím se Jamie (který nevím jak ty smrtelné rány od Eurona přežil) shledal s Cersei, vydali by se tou cestou taky, ale moc pozdě. Ten průchod by sice byl volný, nezasypaný, (přeci jen je to sklepení, mohlo by aspoň trochu vydržet), ale loďka by byla pryč. Tím pádem by je tam nakonec našli vojáci, zajali a Cersei odsoudili k popravě. Arya by tak nevědomky svou krádeží loďky zabila Cersei a odškrtla si poslední jméno ze seznamu.

Těžko říct, jak by ale dopadl Jamie. Smrt Cersei by byla jistá, Daenerys by nad tím nepřemýšlela, ale za Jamieho by se postavil Tyrion a Brienne a chtěli by ho ochránit. Navíc by Daenerys velmi brzy byla také zabitá, takže by stačilo odložit jeho rozsudek a další vládce by mu mohl dát tu milost. Ale reálně si myslím, že by spíš umřel na následky zranění po souboji s Euronem. Mohl by se nakonec omluvit Brienne a umřít ji v náruči, za přítomnosti Tyriona. V zápise do knihy o Zlatých pláštích by pak Brienne mohla napsat: „Při ochraně královny smrtelně zraněn, zemřel na následky zranění v náruči té, která ho milovala.“

Mrtvá Daenerys

Aby bylo jasno, tak šílenství Daenerys je podle mě jediná věc, která se scénáristům povedla. Kdyby porazila Cersei, usedla na trůn a začala vládnout Sedmi královstvím, nebylo by to ono. K ní vládnutí nikdy nesedělo, nikdy to neuměla. Uměla jen dobývat a tak přesně to udělala.

Dokonce i v průběhu byly znaky jejího šílenství, že je schopná brutality. Když jí bratr vyhrožoval, že ublíží jejímu nenarozenému dítěti, chladnokrevně sledovala, jak ho zabijí. Čarodějnici, která zkoušela zachránit jejího muže a která ji varovala, ať v žádném případě nikdo nechodí za ní do stanu, nakonec upálila, když se všechno pokazilo. Upalování se brzo stalo řešením všeho. Upálila otrokáře (několikrát), ukřižovala (někdy i nevinné) pány, kteří ukřižovali nevinné otroky a vždycky jí to procházelo. Tak proč by jí to nemohlo projít i tentokrát?

Ale co se mi nelíbilo, bylo její finální zabití. Celý začátek posledního dílu, byl docela nudný. Sledovali jsme Jona, jak prochází městem a přitom už z předchozího dílu, jeho reakcí, Aryiny situace mezi obyčejnými lidmi je nám naprosto jasné, že ji prostě někdo musí zabít. Jen to natahovali, jemu se nechtělo, Tyrion ho přesvědčoval, všem nám to bylo jasné, tak už ji sakra zabij Jone, jasný? Bylo to jen otázka času. Nebylo tam napětí, jenom moc natahovaný začátek.

Varys se nebál smrti ani draka. Bál se toho, že jeho teorie o šílenství Daenerys je pravda.

Takže se to mělo buď odehrát ještě na konci předposlední epizody anebo důmyslnější v poslední epizodě. Zatímco by probíhala popravda Cersei, inscenoval by se atentát na Daenerys. Hodila bych to finální zabití na Aryu, ale to už by z ní mohla být až moc velká hrdinka. Proto bych k tomu přidala i Sansu. Respektivě obě Starkovy sestry spolupracujíc, aby zabily posledního Targaryena (tedy aspoň tu, která se k tomu jménu veřejně hlásí).

A vražedná zbraň? Vzhledem k tomu, jak byla kdysi využita k otrávení Joffreyho, bylo by ironií kdyby nyní vědomě otrávila Daenerys. Tedy hlavně by to vymyslela, ale ve finále by tam ten jed nalila rychlá a tichá Arya.

Daenerys nic netušíce by si připila s Jonem a najednou by začala kašlat, dávit se a stejně tak i Jon, který by se napil s ní, aby neměla žádné podezření. Vzápětí by tam vstoupila Sansa spolu s Aryou a Sansa by měla proslov o tom, jak to provedly, a že to musely udělat pro dobro lidu. Přitom by dali Jonovi protijed, aby jeho zachránily.

Nejsem si jistá, jestli by i on byl součástí, ale vzhledem k tomu, že by ho už předtím nahlodal Tyrion a sám by to zvažoval (třeba měl i připravený nůž za zády), tak by nemohl své sestry obviňovat. Ale naopak, jakmile by přiletěl Drogon a začalo hrozit, že jeho „sestry“ upálí, postavil by se před ně a rozkázal by mu „Ne!“ Jako Targaryena by ho poslechl, místo toho roztavil trůn (třeba na Jonův rozkaz, aby ho nějak usměrnil?) a odletěl.

Aspoň by mohla být spokojená s tím, že se jí podařilo zničit ten „kruh“. Zničit trůn.

Ale je potřeba na někoho svalit vinu. Reálně to byl Jon, dost čestný na to, aby se přiznal. Ten to bude chtít zase vzít na sebe, aby ochránil své sestry, ale Sansa ho zarazí. Tohle už vymyslely. Arya to vezme na sebe s tím, že bude žít na útěku anebo mimo Sedm království.

„Stejně jsem chtěla vždycky odcestovat na západ a zjistit, co tam je.“

Následně odejdou a Arya počká na stráže, aby jim mohla sehrát dramatickou scénku. Zabodne do Daenerys valerijskou dýku, tu samou, kterou zabila Nočního krále. Nechá se ještě spatřit strážemi, jak utíká.

Zvažovala jsem k tomu ještě variantu, že Sansa by byla ta, která přivolá stráže se slzami v očích, co to jenom její sestra provedla, jak mohla zavraždit královnu… Jen si nejsem jistá, kolik lidí by jí to uvěřilo. Určitě by to zahrála dobře a Šedého červe by tím mohla oklamat. Ale ty, co byly tehdy u toho, když ty dvě ukázaly svoje silné sesterství při spolčení proti Malíčkovi, by jim na to skočit nemuseli.

Kdo by nakonec vládnul?

Dáme si menší rekapitulaci. Cersei jsme popravili, Bran je v kómatu, Arya na útěku, Jon je naživu a neuvězněný, ale ačkoliv je (teď už zničený) trůn po právu jeho, furt ho nechce. Takže koho by při svém proslovu měl Tyrion navrhnout, když Bran Zlomený je mimo? Kdo má lepší příběh? Sansa.

U Daenerys selhal, u Sansy by se to nestalo. Ona by mu víc naslouchala.

Odjela s otcem na jih, aby se stala královnou, ale otce jí zabili a ji zajali. Dva roky ji drželi v zajetí, občas mlátili, žila v neustálém strachu. Dokonce ji provdali za skřeta (vážně chci vidět, jak tohle Tyrion přednese). Když ji pak konečně někdo pomohl uprchnout, tak jenom proto, aby ji provdal za ještě většího tyrana. Ale ona se naučila jak přežít, nakonec znovu unikla a spásu našla u svého nevlastního bratra na severu a stala se silnou vládkyní. To je dost silný příběh.

Navíc je tu ještě proroctví. Cersei bylo kdysi předpovězeno (flashback z páté série), že si vezme krále (Roberta Baratheona), on bude mít kupu dětí (s jinými milenkami) a ona tři (s Jamiem). Její děti budou nosit zlatou korunu, ale zemřou dříve než ona. Pak přijde královna, krásnější a mladší než ona, a všechno ji vezme. To by mohla být právě Sansa.

V knihách je navíc zmíněno, že ji pak uškrtí valonquar, což znamená malý bratr. Ale tohle v seriálu ani nezaznělo, navíc to sem do konce moc nesedí. Proto se to pravděpodobně odehraje jenom v knihách.

Usedne na trůn?

Otázkou je, jestli získá podporu rady. Kdo tam vlastně všechno je a kdo ji podpoří?

 • Jon Snow/Stark
  • Narozdíl od Brana a Aryy tam může být za Starky jedině on. Sice by mohl odhalit svůj původ a říct si o trůn, ale to k němu nesedí. Musí mu být jasné, že Sansa je chytrá a byla by z ní schopná vládkyně. Vždyť už se místo něj starala o Zimohrad a všechny severské lidi. Takže by pravděpodobně potvrdil, že je schopná vládkyně a že to dokázala už na severu.
  • Zároveň je jediný, který ví, že stojí za smrtí Daenerys, což byla jeho láska. Musel by to Sanse zvládnout odpustit. Proto by k tomu už neměl raději nic dodávat, mlčet a tohle tajemství si nechat pro sebe.
 • Yara Greyjoy
  • Největší problém u Sansy je v tom, že je žena, a to někteří chlapi nebudou snášet. Ale ne Yara. Ta je další silnou ženou, drsnější než Sansa, takže v návalu společného feminismu, by ji měla podpořit. Třeba i proto, že její bratr v minulosti pro záchranu Sansy hodně riskoval. Dokud neví, že Sansa pomáhala zabít Daenerys, tak ji bude podporovat.
 • Brienne of Tarth
  • To samé jako Yara, při společném feminismu by ji taky podpořila. Může v ní vidět i její matku, které kdysi nabídla své rytířské služby, a ty pak přešly na její dcery.
 • Davos Mořský
  • Možná jako jediný by mohl být dost chytrý na to, aby začal zpochybňovat roli Sansy ve smrti Daenerys. Ale taky mu muselo být jasné, že ji někdo stejně musel zabít. Proto by se v tom raději nemusel rýpat a držet se jejich historky, i kdyby jí zcela nevěřil, a Sansu podpořil.
 • Gendry Baratheon
  • Nováček ve hře o trůny, spíš bojovník po otci, než vládce. On se nebude do ničeho pouštět a rozhodně by nebyl tím jediným, kdo by řekl ne.
 • Samwell Tarly
  • Je chytrý a dobře chápe, že příběhy lidi táhnout. Mohl by jako jediný namítat, že trůn by měl získat Jon. Mohl by o tom chtít začít mluvit, že to právo má přece Jon, ale po prvních pár slovech, by se na něj podíval, on by zavrtěl hlavou, a ztichl by. Následoval by jeho a Sansu podpořil.
 • Edmure Tully
  • Sice by tu korunu rád pro sebe, ale není blbý a ví, že jeho nikdo nepodpoří. Lidé zbožňují Sansu. Sice se mu nebude líbit, že vládnout bude žena, možná by mohl remcat, ale nakonec by ho někdo okřikl, co to mele za blbosti, a souhlasil by nakonec. Aspoň je to jeho neteř, lepší než nějaká cizí ženská.
 • Princ z Dorne
  • Vzhledem k tomu, že v Dorne jsou o dost volnomyšlenkářštější a i starší dcera tam získá přednost před svým mladším bratrem, v tomhle bude souhlasit.
  • Ale mohl by mít i skryté úmysly v tom, že by se v budoucnu pak mohl ucházet o její ruku. Bylo by od něj chytré nyní ji případně podpořit v tom, že jako nezávislá žena určitě zvládne vládnout sama, dostat se jí tak do přízně a až později se o její ruku ucházet.
 • Robin Arryn a Yohn Royce (lordové z Údolí)
  • Už v minulosti Sansu podpořili, když začala pánům a paním z Údolí vykládat o smrti své tety. Uvěřili jí. Skočili jí na lep, podpořili ji a zrovna Yohn Royce později obviňoval Malíčka, že ji provdal za Boltony.
Ať žije královna!

A co na to sama Sansa? Vždycky chtěla být královnou. I v knize tak začínal její pohled, že se vidí jako budoucí královnu. Jistě se od té doby její priority změnily a v jednu chvíli chtěla hlavně přežít. Ale tahle touha v ní pořád bude a přijme to.

Jen je tam problém trochu s tím, že je žena. Někdo by se mohl obávat, že by s tím někdo mohl být problém. Ale na to by mohla Sansa přijít s řešením. Opětovnou svatbou s Tyrionem.

Nakonec spolu zestárnou.

Jejich vztah se od počátku dost změnil. Tyrion k ní byl vždycky laskavý, i když ona ho ze začátku viděla jen jako skřeta. Ale ochránil ji před ponížením před celým dvorem, když si z ní Joffrey udělal fackovacího panáka. Jejich manželství také nebylo ideální, především ne pravé, ale ani tehdy mu moc nevěřila. Až po jejich znovushledání na Zimohradě už chápala, že mu může věřit. Taky právě jemu řekla pravdu o původu Jona. Jakoby mezitím, hlavně asi díky svatbě s Ramsayem, zmoudřela a začala si ho víc vážit.

Tyrion by proti tomu ale rozhodně namítal, že on není v hodnou volbou. Už jen proto, že je Skřet. Sansa by ale měla jasno. Kromě její rodiny je on jediný, komu může zcela věřit. Sice nadělal v minulosti chyby, ale byl pro ni ideálním rádcem a Pobočníkem, tak proč by nemohl stát po jejím boku i jako manžel? A nechce si hledat nějakého jiného, kterému nemůže až tak moc věřit. On je chytrý, ji bude milovat lid a navíc, jak sám říkal, tohle bude skvělé zakončení příběhu, když už jednou byli oddáni. Lidé to později překroutí na krásný milostný příběh, něco jako Kráska a zvíře.

Spíš si ale myslím, že tohle mu navrhne až v soukromí, ne před celou radou. Té by mohla říct, že s potřebou manžela souhlasí, a jeden by ji napadl. Ale napřed to bude chtít probrat soukromě se svým Pobočníkem (Tyrionem, kterého stihne ještě předtím do té pozice jmenovat).

Co s Jonem?

Trůn odmítl, Daenerys nezabil, tak co s ním? Pro něj zbývá místo na severu místo Sansy. Stannis mu kdysi nabídl, že ho jmenuje lordem Starkem a strážcem Severu, a Jon nad tím zvažoval. Líbilo by se mu vrátit na Zimohrad. Skoro už tu nabídku přijal, když mu Sam zřídil místo lorda velitele Noční hlídky.

Jako lord Stark by mohl Divokým povolit usadit se na území Severu, pokud by se chtěli vrátit. Mohlo by se mu pak podařit, že by Seveřané žili s Divokými vedle sebe. Jen mu k téhle idylce bude chybět už jenom Ygritte.

Kdyby se tam pak někde mezi Divokými mihlo zrzavé malé děvčátko a rozjeli by se teorie o tom, že to je jejich dcera, bylo by to awesome. Ale je mi jasné, že tam nemohla stihnout být tajně těhotná a porodit.

Co říkáte na můj konec? Sledovali byste ho raději?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *