Jaký je tvůj NaNoWriMo horoskop?

Co říká tvé astrologické znamení o tvém psaní? Co ti pomůže a co tě podrazí na cestě za dokončením novely? Dali jsme dohromady zábavnou tabulku, která předurčí, jak ti to v listopadu půjde, spolu s několika pisatelskými úkoly!

Beran (21. březen – 19. duben)

Nebojácný a odhodlaný, ponoříš se do každé ambiciózní výzvy – včetně NaNoWriMa. Někdy plánuješ, ale preferuješ vrhnout se na tenhle měsíc nevyzbrojen/a ničím jiným než svým perem. Budeš v pokušení se vykašlat na psaní, ale nezapomeň: první pokus je vždycky chaos. Jen se zhluboka nadechni a nech průchod tomu neohroženému Beranu. Máš na to.

Úkol: Něco exploduje (doslova nebo v metafoře) v tvojí další scéně

Býk (20. dubna – 20. května)

Užíváš si drobnosti v životě. V perfektním světě, napíšeš novelu zatímco poleháváš na gauči, usrkáváš cappuccino a uďobáváš kousky čokolády. Sakra, možná bude ten text jenom diktovat. Ale taky se nebojíš odstrčit své otroky a propsat se skrz díru v ději. Co ostatní vidí jako tvrdohlavost, ty tomu říkáš vytrvalost – tak jako to, je to 50 000 slov. Jenom nezapomeň myslet i na sebe, když to začne jít ztuha.

Úkol: Nacpi něco velkého do něčeho malého v další scéně

Blíženec (21. května – 20. června)

Jsi tak zaneprázdněný/á tenhle měsíc, že by ses nejradši naklonoval/a, abys dosáhl svého počtu slov. Ale na druou stranu máš plný každý měsíc – není tvoje chyba, že se zabýváš tolika věcma. Tvoje novela vládne Merkurem, božským poslem, a tak létáš z jednoho nápadu do dalšího, vždycky míříš k dalšímu pointu zápletky nebo zvratu. Udrž to v jedné novele a miř přímo k 30. listopadu

Úkol: Blíženci jsou známý jako upovídaní, proto v další scéně nech svoji postavu pronést nepřerušený monolog. Nenech nikoho ji přerušit!

Rak (21. června – 22. července)

Jsi intuitivní a starostlivý/á. Všímáš si pocitů a atmosféry, kterých si ostatní nevšímají, a je pro tebe důležité vytvořit bezpečné a útulné místo pro žití a psaní (polštář pro novelové doupě, ne?). Stejně jako ty, tvoje postavy potřebují chvilku času a hodně pozornosti, než se otevřou, ale drž se toho! Budou překvapení jejich ukrytou hloubkou duše.

Úkol: Rak je vodní znamení, reprezentováno krabem. Ve svojí další scéně se plně ponoř do postavu (bonusové body pokud udržíš jejich oči otevřené).

Lev (23. červenec – 22. srpen)

Koukni, bylo NaNoWriMo stvořeno pro tebe anebo sis ho stvořil/a pro sebe? Je to ideální příležitost neomezovat svoje blaho na výsluní, zatímco využíváš svoji tajnou superschopnost: loajální zásadovost. Popožeň svoje důvtipně vyprávění příběhů zatímco čelíš prázdné stránce. Buď ale opatrný/á: bude neuvěřitelně lehké zanedbat psaní (a tvoji kreativitu) kvůli nějaké akci. Tenhle měsíc dopřej pozornost svým postavám. Přátelé tě mají rádi a počkají.

Úkol: Nech hlavní postavu zářit. Ukaž její minulost, dej ji hrdinský moment anebo ať je prostě jen vtipná v nějakém dialogu.

Panna (23. srpna – 22. září)

Hodláš přistoupit k NaNoWriMu stejně jako přistupuješ ke všemu ostatnímu: logicky, s praktickými rozhodnutími a rozvrhem, kde je všechno naplánováno. Ale tenhle přístup, který ti pomáhá uspět, tě zároveň drží zpátky: nezapomeň, že tohle je jen první pokus a je pravděpodobné, že nebude perfektní. Nauč se přijmout chyby ve svém psaní a nech si prostor pro improvizaci, tak zvládneš napsat 50 000 slov.

Úkol: Zahoď obezřetnost a na jednu kapitolu vezmi svého hrdinu na totálně nenaplánovaný (a nečekaný) vedlejší quest.

Váhy (23. září – 22. října)

Jsi skvělý/á v dělání víc věcí současně: kreativní projekty, sociální akce, vztahy, práce, škola… a list pokračuje. Zatímco máš věci naprosto pod kontrolou a je skvělé začít něco nového, balancování mezi tolika věcmi může vést k nerozhodovosti a vyhoření, když na obzoru září nový projekt. Nenech se rozptýlit, Váho. Pokračuj ve svém pisatelském cíli – stojí to za to, slibujeme.

Úkol: Napiš scénu se skutečným žonglováním (s čím divnějšími věcmi, tím lépe).

Štír (23. října – 21. listopadu)

Můžeš hrát, že jsi v pohodě, když se tě lidé ptají na tvojí novelu, ale hluboko v sobě chceš, aby ostatní milovali tvůj příběh stejně jako ty. Tvoje psaní je vášnivé a ryzí., ale jeho sdílení tě občas nutí cítit se příliš zranitelně. Neboj se požádat o pomoc tenhle měsíc. Tohle je tvůj rok k dosažení 50 000 slov – a možná konečně dostaneš na papír ten nápad, co v hlavě nosíš posledních pět let.

Úkol: Tichá voda břehy mele: Nech postavu, která je normálně velmi strnulá nebo klidná, ztratil kontrolu nad svými emoci.

Střelec (22. listopadu – 21. prosince)

Ničím se nenech svázat, tvoje NaNoWriMo je plné překvapení a zvratů, o kterých jsi ani ty netušil/a, dokud jsi je nenapsala. Dopřej si tu vášeň a nech svoji novelu vydat se na cestu, jakou jsi vždycky chtěl/a. Buď opatrný/á, rozptylující nápady míří za tebou. Úspěch je v hledání rovnováze mezi tím, co je možné a visení na věcech, které hluboce miluješ.

Úkol: Udělej svou vedlejší postavu na jednu kapitolu protagonistou. Jak vypadá tahle strana příběhu?

Kozoroh (22. prosince – 19. ledna)

Nikdy jsi se nesetkal/a s výzvou, která by se ti nelíbila. Víš lépe než ostatní, že tvrdá práce je to, co dělá úspěch tak sladkým, a jsi připraven/a zvládnout každý den. Užívej si tu denní dřinu se stanovenými pisatelskými úspěchy. Jen se ujisti, že budeš sdílet svoje úspěchy na internetu s přáteli kvůli povzbuzení a připomenutí toho, že i když se svým počtem slov trochu předbíháš a necítíš to příjemné chvění, psaní je především o zábavě.

Úkol: Tvoje postava si vezme troch zasloužené dovolené. Kam půjde? A co na ní bude čekat, až se vrátí?

Vodnář (20. ledna – 18. února)

Ruce nahoru, pokud jsi NaNo rebel Vodnářský pisálek má sklony být nekonvenční, neobvyklý a nekomfortní. Jsi taky tvrdohlavý, když na to přijde, takže listopadem prorazíš čirou urputností. Nezapomeň si udělat čas tenhle měsíc, ať si užiješ ducha společného psaní v komunitě a nechat se tím namotivovat dosáhnout cíle.

Úkol: Zvrat postavy způsobí nevhodný moment.

Ryby (19. února – 20. března)

Jsi zvyklý/á ponořit se do své představivosti a objevovat nespoutaný svět své kreativity! Znáš postavy stejně dobře, jako sám/sama sebe: jejich výhry jsou tvoje výhry, jejich boje jsou tvoje boje. Nezapomeň se nenechat potopit svou novelou, aby nezapomněla se postarat i sám/sama o sebe. Pokud budeš držet realistických cílů, dosáhneš 50 000 slov velmi snadno.

Úkol: Napiš scénu, kde si není postava jistá, jestli je vzhůru nebo sní.

Původní zdroj článku v angličtině

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *